Pages

2013. április 26., péntek

A kérelem kitöltésének útmutatója

    
Az alábbiakban igyekszem bemutatni, hogy a formanyomtatványon milyen információkat várnak el tőlünk, mit rejtenek az egyes megfogalmazások. Remélem átláthatóbbá teszi a kitöltési folyamatot. Figyeljünk, hogy NYOMTATOTT, olvasható betűkkel írjunk!

Csak ott találhatóak jegyzetek, ahol valamire figyelni kell, természetesen minden ránk vonatkozó részt ki kell tölteni.
 



A következő szakaszt akkor kell részletesen kitölteni ugyanúgy,  ha egy időben a házastárs is beadja a honosítás iránti igényét, egyéb esetben csak egy pár adatot kell megadni.

A fent felsoroltakra kell kiemelten figyelni. Ha van lehetőségünk értesítési címnek adjunk meg magyarországi címet, így kisebb az esélye, hogy levelünk elkeveredik, nem érkezik meg időben.
Nagyon figyeljünk a nevek és a helységek helyes megnevezésére.

















2013. április 24., szerda

Önéletrajz

A beadandó önéletrajznál fontos, hogy kézzel írott legyen és tartalmazza többek között azokat a főbb mérföldköveket az életedben, amely magyarságodhoz kapcsolódik. Gondolok itt a szüleidre, óvodára, iskolára, szakkörökre, gyerekekre stb. Egy A4-es papírt töltsünk meg félig vagy egészen a következőképpen.

"Önéletrajz

Én, Kovács Virág, Beregszászban születtem 1983. szeptember 20-án Máté Virág néven. Édesanyám Tóth Mária tanítónő, édesapám Máté István szobafestő. 
1985-ben édesanyám beíratott a Petőfi utcai bölcsőde magyar csoportjába, ezt követően kerültem a ugyanennek az intézménynek az óvodájában, melyet 1990 nyarán hagytam el. 
1990. szeptember elsején kezdtem meg általános iskolai tanulmányaimat magyar nyelven a Beregszászi Deák Ferenc Általános és Középiskolában. Ugyanitt tettem le érettségi vizsgáimat és szereztem meg érettségi bizonyítványomat 2002. július 15-én, melyben javarészt jeles érdemjegyek szerepeltek. 
2002-2005 voltak a főiskolai tanulmányaim évei a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola magyar-történelem szakán.
2005. szeptemberétől  a Beregszászi Deák Ferenc Általános és Középiskolában kezdtem el dolgozni történelem tanárként, jelenleg is ezt a tevékenységet folytatom.
2006-ban döntöttem a családalapítás mellett, így 2006. július 26-án férjhez mentem Kovács Gáborhoz és felvettem a Kovács Virág nevet.
2007. augusztus 2-án megszületetten a fiam, Kovács István, majd 2009. március 25-én lányom, Kovács Anna.

Beregszász, 2013. április 24

Kovács Virág"

Az előzőekben leírtak természetesen csak egy irányt mutatnak arról, hogy hogyan lehet megírni egy nem szakmai jellegű önéletrajzot. Ki lehet egészíteni egyéb tevékenységekkel adatokkal természetesen, de alapvetően ez az elvárás.



2013. április 23., kedd

Szükséges dokumentumok


Szerencsére nincs nagyon túlbonyolítva a szükséges dokumentumok listája, hiszen ez lenne a lényege az egyszerűsített honosításnak. A fontos, hogy vissza tudjuk követni valamelyik felmenőnk születési helyét, amely valamikor Magyarországhoz tartozott.
Legjobb lesz ha ezt is saját példámmal illusztrálom:
Én 1983-ban születtem, így nekem a nagyszüleimig kellett visszanyúlnom. Mivel egész családom szerette volna beadni az állampolgársági kérelmet, gondolom mások is vannak  így ezzel, ezért leírom az összes korosztály szemszögéből is.
Tehát, mivel én úgy határoztam, hogy anyai ági nagyanyámon keresztül bizonyítom jogosultságomat, ezért a következő dokumentumstruktúrát kellett követnem. 
1. Szükség van a nagymamám (1938-as születésű) anyakönyvi kivonatára - ezzel az ő jogossága már bizonyított is - továbbá a házassági (válási, férj halotti) anyakönyvi kivonatára is.
2. Szükség van az édesanyám (1964-es születésű) anyakönyvi kivonatára - az előző ponton rögzítettekkel már az ő jogossága már bizonyított - továbbá a házassági (válási, férj halotti) anyakönyvi kivonatára is.
3. Szükség van a saját  anyakönyvi kivonatomra - az előző ponton rögzítettekkel már az én jogosságom is bizonyított - továbbá a házassági (válási, férj halotti) anyakönyvi kivonatra is.
4. Szükség van a gyermekem anyakönyvi kivonatára - az előző ponton rögzítettekkel már az ő jogossága is bizonyított. 
Amennyiben az egész család egy időben szeretné beadni a kérelmet, ilyenkor a szükséges iratokból elegendő egy darab fordított hitelesített példány és ott annyi példányban fénymásolják, ahányba szükséges. Egy család esetében (férj, feleség, gyerekek) elegendő egy közös nyomtatvány kitöltése, viszont a férj oldaláról ugyanezt az utat kell végigkövetni.
Mindenkitől szükség van egy darab kézzel írott önéletrajzra (ebből teszek majd fel egy mintaszöveget), 1 db fényképre, a kitöltött formanyomtatványokra (kitöltési útmutatót is készítek), személyazonosításra alkalmas okiratra (pl útlevél). 
Fontos, hogy ha idegennyelvű okiratunk van (pl anyakönyvi kivonat) azt csak magyar nyelvre fordítva és közjegyző által hitelesítve fogadják el.
Az átvett iratokról kapunk egy átvételi elismervény, amellyel bizonyíthatjuk, mikor és hol adtuk be a szükséges dokumentumokat.
 Honosítási/visszahonosítási kérelem