2013. november 15., péntek

Az állampolgársági eskü vagy fogadalom

Az állampolgársági eskü vagy fogadalom

A honosított, illetőleg a visszahonosított (a továbbiakban együtt: honosított) személy választása szerint állampolgársági esküt vagy fogadalmat tesz. Az esküt vagy a fogadalmat a honosított a lakóhelye szerint illetékes polgármester előtt, illetve a 1993. évi LV. törvény 4. § (3), (3a), (6) és (7) bekezdésének, illetve a 1993. évi LV. törvény 5. § hatálya alá tartozó honosított választása szerint a polgármester vagy a magyar külképviselet vezetője előtt teszi le. Az eskü vagy fogadalom letételénél a magyar külképviselet vezetője helyett az általa kijelölt konzuli tisztviselő is eljárhat. A cselekvőképtelen személy nevében az esküt vagy fogadalmat a törvényes képviselője teszi le. Az eskü vagy fogadalom letételénél a magyar külképviselet vezetője helyett az általa kijelölt konzuli tisztviselő is eljárhat. §
Az állampolgársági eskü szövege:
  1. "Én, ...................... esküszöm, hogy Magyarországot hazámnak tekintem. Magyarországnak hű állampolgára leszek, az Alaptörvényt és a jogszabályokat tiszteletben tartom és megtartom. Hazámat erőmhöz mérten megvédem, képességeimnek megfelelően szolgálom. Isten engem úgy segéljen."
Az állampolgársági fogadalom szövege:
  1. "Én, ...................... fogadom, hogy Magyarországot hazámnak tekintem. Magyarországnak hű állampolgára leszek, az Alaptörvényt és a jogszabályokat tiszteletben tartom és megtartom. Hazámat erőmhöz mérten megvédem, képességeimnek megfelelően szolgálom."
Az állampolgársági eskü és az állampolgársági fogadalom egyenértékű. §
A 1993. évi LV. törvény 4. § (3), (3a), (6) és (7) bekezdése, illetve a 1993. évi LV. törvény 5. § alapján honosított személy - legkésőbb az alábbi elhívásban meghatározott időpontot megelőző ötödik napon - kérheti, hogy az esküt vagy a fogadalmat a felhívásban megjelölttől eltérő helyen tegye le.
A fenti esetben a polgármester vagy a konzuli tisztviselő haladéktalanul megküldi a honosítási okiratot a kérelemben megjelölt polgármesternek vagy - diplomáciai futár útján - a konzuli tisztviselőnek, aki gondoskodik a meghatározott feladatok ellátásáról. Ebben az esetben a 1993. évi LV. törvény 4. § (3), (3a), (6) és (7) bekezdése, illetve a 1993. évi LV. törvény 5. § alapján honosított személy újabb, a (3) bekezdés szerinti kérelemmel nem élhet.
Ha az állampolgársági eskü vagy fogadalom letételére a felhívás kézbesítésétől számított egy éven belül, a kérelmező hibájából nem kerül sor, a honosítási, visszahonosítási határozat hatályát veszti. Ha a 1993. évi LV. törvény 4. § (3), (3a), (6) és (7) bekezdése, illetve a 1993. évi LV. törvény 5. § alapján honosított személy a fenti kérelmet terjeszt elő, akkor a határidőt az első felhívás kézbesítésétől kell számítani.
Az esküt vagy fogadalmat a letételére szóló felhívás kézbesítésétől számított két hónapon belül kell megtenni. A miniszter a két hónapos határidőt kérelemre meghosszabbíthatja, ha azonban az eseményre a honosított hibájából egy éven belül nem kerül sor, a honosítási határozat hatályát veszti .
A honosított az eskü vagy fogadalom letételének napján szerzi meg a magyar állampolgárságot. Ez alól a jogszabály csak akkor tesz kivételt, ha a honosított az eskü vagy fogadalom letétele előtt meghalt, vagy olyan állapotba került, amely miatt e kötelezettségének nem tud eleget tenni. Ilyenkor a kérelmező a magyar állampolgárságot a honosítási okirat kiállításának napján szerzi meg. A polgármester az eskü vagy fogadalom letételének helyét és idejét a honosítási okiraton igazolja, és azt a letételt követően átadja a honosított személynek.

https://ugyintezes.magyarorszag.hu/ugyek/410006/420011/Honositas_es_visszahonositas20091202.html?ugy=allampesku.html#topicissue 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése